Czy jest lepszy sposób na zmianę nastroju niż światło? Dobierając jego temperaturę lub kolor, możemy diametralnie wpłynąć na samopoczucie. Odpowiednio rozmieszczone źródła światła są tak samo ważne, jak barwy i materiały użyte do wystroju. Jednym z niebanalnych sposobów na granie światłem są właśnie podświetlane donice. Rozwój technologii LED w ostatnich kilkunastu latach sprawił, że to rozwiązanie przestało być jedynie ciekawostką i wkroczyło do domów, mieszkań i ogrodów. Oryginalne kształty i równomierne rozproszenie światła sprawiają, że to idealne rozwiązanie dla osób szukających nienachalnej nowoczesności. Jako że to wciąż niecodzienny widok, postanowiliśmy wyjaśnić kilka najczęściej spotykanych wątpliwości.

Czy podświetlane donice są praktyczne?

Jak najbardziej! Każda (przynajmniej każda porządna) donica podświetlana umożliwia przede wszystkim prawidłową hodowlę roślin. Moduł oświetlenia nie zajmuje dużo miejsca i jest dobrze zabezpieczony przed wilgocią. Dzięki temu nawet niewielkie modele pozwalają na bezpieczne odprowadzenie nadmiaru wody. Kwiaty jest więc łatwo podlać i nie występują żadne dodatkowe utrudnienia.

Wiele osób ma wątpliwości co do ustawienia ich na zewnątrz. Uspokajamy – wszystkie donice podświetlane LED są wodoodporne. Łatwo dobrać model z kablem wyposażonym w uziemienie lub po prostu akumulatorowy. Nie polecamy za to rozwiązań bez ładowarki. Solarne donice podświetlane mogą wydać się kuszące w swej prostocie, niestety ich światło jest jednak raczej marne.

Na zewnątrz czy do środka?

Większość donic podświetlanych jest wykonana z wytrzymałego polietylenu. To tworzywo wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Umożliwia to użycie donic w ogrodach, na balkonach lub na przykład przed wejściem do lokalu usługowego. Świetnie sprawdzą się też na zewnątrz restauracji albo baru. Odpowiednio dobrane rośliny będą efektownie współgrać ze światłem, z daleka zwracając na siebie uwagę.

Ale jakie podświetlane donice wybrać? Na zewnątrz sprawdzą się przede wszystkim większe modele. Dadzą więcej światła i mogą stać się wręcz dominującym elementem. Małe doniczki mogą zginąć w ogrodzie, za to świetnie nadadzą się do pomieszczeń. Średnie modele, szczególnie te wysokie, są za to niezwykle uniwersalne i nie będą dominować nawet w niewielkich pomieszczeniach. Idealnie nadadzą się też do podkreślenia drzwi i przejść. No i oczywiście warto uwzględnić wzrost rośliny. Szkoda, aby donica po kilku miesiącach okazała się za mała.

Jaki kolor światła?

Technologia LED pozwala na właściwie dowolne dobranie barwy i koloru światła według uznania. Ciepłe światło sprawi, że pomieszczenie będzie przytulniejsze, podczas gdy zimne doda nowoczesnej elegancji. Dużym powodzeniem cieszą się donice podświetlane RGB. Za pomocą pilota pozwalają szybko zmieniać kolory, a w przypadku kilku donic tworzyć unikalne kompozycje świetlne. Proste i efektowne rozwiązanie, idealne do ogrodu lub restauracji.

Podświetlane donice to świetny przykład wykorzystania nowoczesnej technologii do stworzenia praktycznych i ładnych rozwiązań. Minimalistyczny design połączony z zielenią to zawsze dobry wybór, a nieskrępowane operowanie światłem otwiera nowe możliwości w wystroju wnętrz i ogrodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *