Szkło jest od wieków materiałem tyleż uniwersalnym, co fascynującym. Mimo kruchości ma niezaprzeczalne walory użytkowe, a dzięki transparentności zawsze fascynowało ludzi i prowokowało do eksperymentów. Przedmioty dekoracyjne ze szkła prezentują pogranicze sztuki i rzemiosła, skupiając się przede wszystkim na kształcie. Idealnym przykładem są właśnie szklane lampy.

Lampy ze szkła – dlaczego są tak uniwersalne?

Pomysł wykonania oświetlenia ze szkła nie jest niczym nowym. Wystarczy wspomnieć choćby świeczniki z butelek, do których kształtu nowoczesne szklane lampy stołowe często nawiązują. Nie trzeba zresztą sięgać do stylistyki retro, aby dodać z ich pomocą ciepłej atmosfery. Naturalnie organiczne linie sprawiają, że szklana lampa stołowa zawsze wygląda łagodnie i uspokaja pomieszczenie. Taki materiał to as w rękawie projektanta – zależnie od kształtu może przyciągać wzrok lub zejść na drugi plan, jednak prawie nigdy nie dominuje wnętrza.

W związku z tym, lampy ze szkła wykazują się rzadko spotykaną cechą – naprawdę pasują do wszystkiego. Niezależnie od stylu wtapiają się w otoczenie i subtelnie je akcentują. Niewiele lamp będzie pasować zarówno do stylu skandynawskiego, jak i barokowego przepychu – te tak. To przekłada się na dodatkowy atut. Otóż szklana lampa stołowa może „podróżować” między pomieszczeniami. Jeżeli znudzi nam się w sypialni, to równie dobrze odnajdzie się w gabinecie, lub w salonie, nawet jeżeli wystrój pomieszczenia jest skrajnie różny. Są to więc produkty, które mogą pozostać z nami na długie lata i cieszyć nas nowymi aranżacjami.

Szklana lampa stołowa nie zabiera przestrzeni

Oczywiście optycznie 🙂 Faktem jest, że w małych pomieszczeniach nawet nieduże przedmioty mogą przytłoczyć obecnością, a niewielki stolik nocny łatwo ginie pod lampami nocnymi. Wyjątkiem są właśnie szklane modele, szczególnie te minimalistyczne i przejrzyste. Sprawiają, że nieduże pomieszczenie zyskuje oddech, a bardziej soczewkowate modele nawet zwiększają poczucie przestrzeni.

Jak wybrać odpowiednią?

Zastanów się, jak bardzo chcesz wyeksponować lampę. Choć większość z nich to mistrzowie drugiego planu, to na przykład barwione modele będą bardziej zwracać na siebie uwagę. W takim wypadku warto dobrać kolor do innych dodatków. Zwracamy też uwagę na wersje dymione. Takie szklane lampy stołowe świetnie sprawdzą się w salonie lub dużej sypialni. Za to wąskie i smukłe to idealny wybór do małej sypialni, gdzie pozostawią miejsce na książkę i nie będą rzucać się w oczy.

Niezależnie od tego, na jaką lampę się zdecydujecie, możecie być pewni, że swoją minimalistyczną formą wpasuje się ona w każde otoczenie i doda mu nieco dyskretnej nonszalancji. Nie bójmy się wychodzić poza ramy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *