Szklane lampy sufitowe to nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne dodatki. To dzięki nim wnętrza uzyskują niebanalny charakter. Z racji tego, że znajdują się wysoko nad nami, przy codziennych domowych porządkach często o nich zapominamy. 

Warto o nie zadbać, ponieważ gromadzący się na nich kurz i brud wpływa nie tylko na powietrze w naszym domu, ale i sam wygląd lampy oraz przepuszczenie światła. Pielęgnacja szklanych lamp wiszących nie musi być skomplikowana. Wystarczy, że wykonasz kilka prostych czynności, by przywrócić jej świetność. 

Jak czyścić szklane lampy wiszące?

Im częściej czyścisz lampy, tym lepiej. Mniejsze nagromadzenie kurzu i brudu wpływa nie tylko na czas, który musisz poświęcić na pielęgnację lamp, ale i na ograniczenie ilości zanieczyszczeń. Tak, więc kluczem do ułatwienia sobie sprzątania jest przede wszystkim jego regularność. Oprócz brudu i kurzu w lampach można spotkać także różnego rodzaju martwe insekty. 

Przejdźmy zatem do dalszej części naszego poradnika, abyś mógł jak najszybciej skorzystać z naszych porad.

Od czego zacząć czyszczenie lamp?

Czyszczenie lamp należy zacząć od ich demontażu, bo jak coś robić, to robić to porządnie. Zanim jednak to zrobisz, koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Po pierwsze upewnij się, że podłoga pod lampą nie jest mokra lub zatłuszczona

Zadbaj także o równość podłoża, na którym postawisz krzesło. Po drugie sprawdź, czy lampa została odłączona od zasilania. Jeśli tak, daj żarówce czas na ostygnięcie — zrób to tylko w przypadku, gdy lampa była włączona – w przeciwnym razie może dojść do poparzenia. Gdy wszystkie punkty zostaną spełnione, wejdź na drabinę i  wykręć żarówkę z gwintu. 

Z racji tego, że mowa o szklanych lampach wiszących zalecamy wykorzystanie rękawiczek nitrylowych lub tych z mikrofibry przy ich czyszczeniu. W ten sposób zapobiegniesz nie tylko zanieczyszczeniu lampy odciskami palców, ale także zabrudzeniu dłoni środkami czyszczącymi. 

Dobrze, skoro żarówkę mamy wykręconą, to przyszedł czas na odkręcanie klosza. Możesz to zrobić, usuwając mocowania utrzymujące klosz odpinając je lub odkręcając. Pamiętaj jednak, że nie we wszystkich modelach będzie to możliwe. 

Zacznij od żarówek 

Jeśli rozebrałeś już szklaną lampę na czynniki pierwsze pora na gruntowne czyszczenie. Zacznijmy od żarówki. Choć zdawać by się mogło, że osłonięte kloszem źródła oświetlenia brudzą się zaledwie w niewielkim stopniu, to jest to błędne myślenie. Kurz fruwa w powietrzu i dociera dosłownie wszędzie. Tak samo jest z osadami, zwłaszcza jeśli w domu są palacze lub czyścisz lampę z kuchni, lub jadalni.

Pewnie nie zdawałeś sobie sprawy, że brudne żarówki są ciemniejsze i mniej energooszczędne? Niestety, tak właśnie jest. Tak więc, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości światłu, musisz zadbać o czystość żarówek niezależnie od tego, czy są one pozbawione klosza, czy jest on kolorowy, czy przezroczysty. 

Żarówki czyścimy suchą ściereczką bardzo dokładnie, ponieważ nie wykorzystujemy do tego wody i detergentów. Poniżej znajdziesz kilka lamp, które są łatwe nie tylko w montażu, ale i pielęgnacji. Do tego wyglądają po prostu nieziemsko.


Czyszczenie szklanych kloszy krok po kroku

Czyszczenie klosza zacznij od usunięcia z jego powierzchni kurzu. Jest to bardzo istotny zabieg, ponieważ gdyby został on pozostawiony na szkle i wyczyszczony na mokro powstałby brudne smugi. Aby tego uniknąć, możesz wykorzystać miotełkę do kurzu lub miękką, suchą ściereczkę z mikrofibry lub innego materiału. Może być to też stara pielucha tetrowa lub kawałek koszuli flanelowej. Tu ograniczają Cię jedynie materiały dostępne pod ręką. 

Aby radykalnie zmniejszyć ilość wszelkich osadów, zalegających na wierzchniej warstwie klosza i w jego zakamarkach zanurz ściereczkę w misce ciepłej wody rozrobionej z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Dzięki temu usuniesz także tłuszcz i inne trudne zabrudzenia.

Jeśli klosz nadal jest tłusty lub lepki, możesz użyć płynu do mycia szyb i octu nakładając go na szmatkę. Gdy szkło będzie całkowicie czyste, osusz lampę ręcznikiem papierowymi lub innym. Ważne, aby był miękki i nie pozostawiał żadnych troków z włókna. Dzięki temu zapobiegniesz m.in. powstawaniu smug. Na końcu wypoleruj klosz do połysku nową ściereczką lub ręcznikiem. 

Co dalej?

Na sam koniec musisz poradzić sobie z podsufitką, oprawką i okablowaniem. Nie można o nich zapomnieć tak jak o tym, że czyści się je wyłącznie suchą szmatką. Jako że są to elementy połączone z prądem nawet, mogą być niebezpieczne, nawet gdy zasilanie zostanie odłączone. Ten zabieg z pewnością pomoże usunąć Ci cały kurz. Jeśli będziesz czyścił lampę regularnie, na tych częściach nie zdąży się osadzić np. tłuszcz.

Wszystko gotowe…

I voilà! Teraz Twoja szklana lampa wisząca będzie lśniła jak nowa. Gdy wszystkie elementy lampy będą już suche, rozpocznij ich ponowny montaż. Gwarantujemy, że jeszcze przed włączeniem zasilania zauważysz ogromną różnicę. Wnętrze rozświetli nie tylko blask żarówki, ale i czystej lampy sufitowej. Przyznaj, że robi ona wrażenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *