Potrzeba matką wynalazków! Systemy szynowe to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie na funkcjonalne i nowoczesne oświetlenie, które będzie w stanie rozjaśnić nawet duże przestrzenie – jak galerie handlowe, czy hale. To również doskonały sposób na oświetlenie salonu lub innego wnętrza w domu, czy apartamencie. W tym tekście przedstawiamy 5 prostych kroków, dzięki którym zaplanujesz cały system sufitowej oprawy świetlnej. To co, zaczynamy?

Systemy szynowe oświetleniowe – o co tutaj właściwie chodzi?

Niezależnie czy potrzebujesz oświetlić sklep, biuro, restaurację, salon usługowy, dom, czy jeszcze inną ważną dla Ciebie przestrzeń, systemy szynowe są jednym z najlepszych wyborów! Szczególnie jeśli zależy Ci na wyjątkowo funkcjonalnym oświetleniu o minimalistycznym designie.

Systemy szynowe to innowacyjny rodzaj oprawy świetlnej przeznaczonej do zamontowania na suficie. Ten typ oświetlenia składa się ze specjalnych listew (szyn), na których znajdują się źródła światła. Lampy mogą mieć postać reflektorów, spotów lub wiszących kloszy o różnych kształtach, kolorach i właściwościach (na przykład z wbudowanym ściemniaczem do kontrolowania poziomu natężenia światła). Innowacyjność systemu polega na możliwości przesuwania poszczególnych lamp względem siebie. W każdej chwili możesz zmienić położenie punktów świetlnych, dopasowując je do własnych potrzeb, zmieniającego się układu mebli itp.

Jedną z największych zalet systemów sufitowych na szynach jest możliwość samodzielnego zaplanowania całej instalacji. Kwestia ta dotyczy zarówno skonfigurowania kształtu i długości szyn, jak i rodzaju i ilości lamp. W jednym systemie możesz zamontować nawet różne rodzaje źródeł światła! Dodatkowo wybrać możesz także kolor całego oświetlenia tak, aby perfekcyjnie dopasować je do całej aranżacji!

Znasz już podstawowy mechanizm działania systemów szynowych, czas przyjrzeć się im bliżej i skonfigurować oświetlenie, które będzie najlepsze dla Ciebie!

Krok 1. Wybierz odpowiedni układ systemu szynowego LED

Swój projekt oświetlenia sufitowego na szynach zacznij od zaplanowania układu systemu. Wymierz pomieszczenie i zastanów się jak finalnie ma się prezentować całość – które meble, fragmenty pomieszczenia, czy inne obiekty mają być podświetlone. Zadanie to ułatwi Ci nasz intuicyjny konfigurator szynoprzewodów 3D, do którego przejść możesz już teraz!

W konfiguratorze znajdziesz kilka opcji, z których wybierzesz najbardziej odpowiedni dla siebie układ systemu szynowego. Do wyboru masz kształt litery I, L, T, U lub kształt prostokąta/kwadratu.

Krok 2. Dopasuj kolor systemu do całej aranżacji

W drugiej kolejności wybierz kolor, jaki ma mieć system szynowy: biały lub czarny. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie koloru tak, aby pasował do innych elementów wyposażenia – w ten prosty sposób stworzysz spójną i elegancką aranżację. Jeśli chcesz, aby oświetlenie nie wyróżniało się na tle sufitu, postaw na najbardziej uniwersalny biały system szynowy.

Krok 3. Zaplanuj długość poszczególnych odcinków

Już wiesz, jaki układ i kolor systemu na szynach będzie najlepszy dla Ciebie i dla Twojego wnętrza. Czas zastanowić się i wybrać długość poszczególnych odcinków. Ich długość koniecznie dopasuj do wielkości pomieszczenia. Systemy szynowe możesz zamontować zarówno na standardowym, jak i na podwieszanym suficie, rozjaśniając całą przestrzeń lub tylko jego fragment – na przykład strefę relaksu w salonie.

Krok 4. Czas wybrać miejsce do zasilania

Wybranie miejsca, do którego podpięte będzie zasilenie to kolejna ważna kwestia. Konfigurator umożliwia aż 5 sposobów na podłączenie oświetlenia do energii elektrycznej (A, B, C, D i X). Liczba miejsc do zasilania jest ściśle związana z kształtem układu (patrz: krok 1.).

Krok 5. Wyszukaj lampy i dopasuj je do systemu szynowego

Ostatnim krokiem jest wybranie liczby punktów świetlnych. Ich liczba uzależniona jest od długości danego odcinka. Im dłuższa szyna, tym więcej lamp na niej zmieścisz. Liczbę tę dostosuj również do metrażu wnętrza oraz do własnych potrzeb.

Ostatnią z kwestii jest wyszukanie najbardziej odpowiadających Ci lamp. W konfiguratorze znajdziesz ich naprawdę wiele! Jednymi z najchętniej wybieranych opraw są reflektory, które nie tylko poruszają się po szynie, ale również umożliwiają obracanie źródeł światła w różnych kierunkach – to idealny wybór, jeśli szukasz precyzyjnego punktowego oświetlenia. Bardziej nietypowym, ale wyjątkowo designerskim rozwiązaniem są systemy szynowe z lampami wiszącymi.

W konfiguratorze wybierzesz nie tylko rodzaj lampek, ale także ich kolor. Największą popularnością cieszą się oprawy z kloszami w klasycznych odcieniach: bieli, czerni, złocie, mosiądzu, chromie i szarym metalu.

Gotowe! Możesz cieszyć się systemem szynowym, który samodzielnie skonfigurowałeś! Swój projekt możesz pobrać w formie modelu 3D lub jako plik PDF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *